KAUFLAND wykorzystywał przewagę kontraktową? 

Nieuczciwe praktyki mogą dotknąć każdego mniejszego rolnika i przedsiębiorcę, jeśli tylko współpracujący z nim duży kontrahent zechce wykorzystać swoją przewagę  

Praktyki te opierają się na narzuceniu przez dużą firmę niekorzystnych warunków współpracy mniejszemu przedsiębiorcy. Podejrzenie tego typu nieuczciwej działalności wysunął prezes UOKiK Tomasz Chróstny, wszczynając postępowanie przeciwko spółce Kaufland Polska Markety.  

Postępowanie jest wynikiem śledztwa przeprowadzonego w sprawie praktyk dziewiętnastu sieci handlowych. Wśród nieuczciwych działań znalazło się m.in. przedłużanie negocjacji oraz wprowadzanie dodatkowych rabatów. Za każdym razem praktyki te wiążą się z odejściem od dotychczasowych ustaleń lub po prostu ich złamaniem. 

Dla przykładu: jeśli negocjacje nowej umowy się przedłużają, a mały przedsiębiorca świadczy w tym czasie usługi dużemu kontrahentowi (nie będąc zabezpieczonym umową), wówczas nieuczciwa firma może zawrzeć w nowej umowie takie ustalenia, które zadziałają wstecznie i będą niekorzystne dla mniejszego partnera.  

Czy tak właśnie było w wypadku Kaufland Polska Markety? Odpowiedź powinno przynieść toczące się w tej sprawie postępowanie, prowadzone równocześnie z dochodzeniem w sprawie m.in. sieci Intermarche.  

Więcej informacji na stronie: UOKiK – Strona główna oraz https://ankieta.uokik.gov.pl/formularz-zgloszenie-przewaga/