Komunikatz konferencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych 2023.10.06

W dniu 6 października 2023 roku w Urzędzie Wojewódzkim w Łodzi odbyła się konferencja zorganizowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, której tematem głównym była „Ekspansja polskich firm zagranicą – doświadczenia MSZ w zakresie wspierania małych i średnich przedsiębiorców”. Gościem honorowym wydarzenia był minister Zbigniew Rau, który wraz z wojewodą łódzkim Karolem Młynarczykiem i prezesem Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorców Tomaszem Szypułą powitał obecnych na wydarzeniu przedstawicieli firm polskiego sektora mśp.

Pierwszą część konferencji wypełniły wystąpienia podsekretarza stanu w MSZ Wojciecha Gerwela i dyrektora Departamentu Współpracy Ekonomicznej MSZ Tomasza Jamroza wsparte prezentacją realizowanych działań resortu w obszarze dyplomacji ekonomicznej a dot. praktycznego wsparcia polskich przedsiębiorstw za granicą przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Następnie w trakcie przygotowanego panelu dyskusyjnego swoje doświadczenia w dziedzinie współpracy międzynarodowej i problemów dot. wchodzenia na rynki zagraniczne przedstawili przedstawiciele firm ADAMED, FASPOL, MELIOREX I PIETRUCHA INTERNATIONAL.

W drugiej części konferencji podczas interesującej dyskusji, w której zabierali głos liczni jej uczestnicy, wskazano m.in.na potrzebę wzmocnienia dyplomatycznego rozpoznania atrakcyjności rynków zagranicznych dla polskich firm oraz wielokanałowej promocji naszych możliwości eksportowych. Podkreślono również rosnące znaczenie misji przyjazdowych do Polski organizowanych dla potencjalnych kontrahentów zagranicznych typowanych przez polskie służby dyplomatyczne we współpracy z organizacjami biznesu z konkretnych rynków. Takie misje biznesowe mogłyby być kojarzone z licznymi grupami polskich firm sektora mśp m.in. podczas międzynarodowych imprez targowych organizowanych w naszym kraju. Podczas takich wydarzeń transmisje online ze stoisk targowych, ale również z siedzib polskich firm tego sektora i siedzib potencjalnych kontrahentów zagranicznych musiałyby być standardem, który mógłby umożliwić przekazywanie w obie strony bezpośrednio kompletnych, zagregowanych danych dot. dokonań i ofert polskich firm i zwrotnie potrzeb firm zagranicznych. Zyska na tym polski rynek targowy i polska gospodarka, której znaczącą częścią jest sektor mśp.

Uzgodniono kontynuowanie w najbliższej przyszłości rozmów przedstawicieli tego sektora z kierownictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Warszawa, 2023.10.06