Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński odwiedził przedsiębiorców w Rzgowie

Na zaproszenie Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw, Pana Tomasza Szypuły, Wojewoda łódzki, Pan Tobiasz Bocheński odwiedził przedsiębiorców z Centrum Hurtowego PTAK w Rzgowie.

W poniedziałek, 17 maja 2021 roku, wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński odwiedził znajdujący się w Rzgowie kompleks handlowo-rozrywkowego Miasto Mody Ptak. W trakcie licznych spotkań z przedsiębiorcami prowadzącymi swoją działalność na terenie kompleksu, wojewoda zapoznawał się z problemami i wyzwaniami przed jakimi stają polscy przedsiębiorcy sektora MŚP, działający w branży tekstylnej i odzieżowej. Bezpośrednie spotkania z przedsiębiorcami pozwoliły na bliższe poznanie i lepsze zrozumienie specyfiki obu branż oraz potrzeb przedsiębiorców, czego efektem będzie możliwość zaoferowania efektywniejszego wsparcia ze strony władz.

Miasto Mody Ptak od lat stanowi najpopularniejsze w Polsce miejsce zaopatrzenia sklepów i butików odzieżowych. Rocznie odwiedza je ponad 9 milionów klientów z całej Polski oraz z zagranicy. Działalność prowadzi tam na ten moment ponad 2000 przedsiębiorców – głównie producentów odzieży. Prowadzący działalność gospodarczą w Mieście Mody Ptak to przedsiębiorcy – głównie przedstawiciele sektora MŚP.
W ostatnim czasie działające w sektorze modowym firmy zmierzyły się z ogromnym wyzwaniem. W wyniku pandemii koronawirusa przez długi czas zamknięte pozostawały centra handlowe, galerie i sklepy, a handel odzieżą i tekstyliami został ograniczony do formy wysyłkowej przez dedykowane platformy e-commerce. Przedsiębiorcy, a w szczególności branża tekstylna, liczą na wsparcie ze strony rządu oraz władz samorządowych. Polska jest jedyną w Europie enklawą, gdzie funkcjonuje tylu rodzinnych producentów odzieży. Wsparcie dla tego sektora umożliwiłoby polskim przedsiębiorcom powrót do poziomu obrotów sprzed pandemii.

W ubiegłym roku Ogólnopolska Federacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw we współpracy z Polskim Rządem, Prezydentem RP oraz Agencją Rozwoju Przemysłu, koordynowała program „Polskie Szwalnie”, w który włączyli się przedsiębiorcy, głównie producenci tekstyliów, reorganizując linie produkcyjne, by mogły być przeznaczone do masowego szycia masek ochronnych. Dzięki temu programowi udało się uratować tysiące miejsc pracy, a Polacy otrzymali wyprodukowane przez polskich producentów maseczki.