450 milionów złotych dla małych i średnich przedsiębiorstw
Z inicjatywy Prezesa Ogólnopolskiej Federacji Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Tomasza Szypuły oraz przedstawicieli reprezentujących Warszawską Organizacją Turystyczną, Krajową Izbą Targową, Stowarzyszenie Branży Eventowej oraz Ptak Warsaw Expo powstał projekt nowych programów wsparcia dla polskich przedsiębiorców sektora MŚP – „Polski Bon Targowy” i „Polski Bon Eventowy”. Oba projekty trafiły już do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Kancelarii Prezydenta RP.
Opracowany przez wyżej wymienione organizacje projekt przewiduje wsparcie finansowe dla wystawców targowych oraz branży targowo-konferencyjnej – szczególnie dotkniętej negatywnymi skutkami gospodarczymi pandemii koronawirusa. Szacowany koszt programów to 450 milionów złotych.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Z proponowanych programów wsparcia mogliby skorzystać polscy przedsiębiorcy, instytucje naukowe oraz stowarzyszenia zawodowe, naukowe i branżowe, które korzystają z wydarzeń targowych, eventów i konferencji jako metody realizacji transferu wiedzy i prezentacji swojej oferty oraz dotarcia do klientów. W ramach programów pośrednie dofinansowanie otrzymałaby także branża spotkań (organizatorzy targów, eventów, kongresów i konferencji, a także obiekty targowo-kongresowe).
Dofinansowanie z tytułu bonu targowego przewidziane jest dla polskich wystawców targowych, którzy płaciliby bonem za przestrzeń wystawienniczą i zabudowę.
Inaczej jest w przypadku bonu eventowego. Tutaj bezpośrednimi beneficjentami są organizatorzy wydarzeń, czyli przedsiębiorcy prowadzący działalność agencji eventowych i organizatorów konferencji.
Na jakie wsparcie mogą liczyć małe i średnie firmy?
Oczekiwane wsparcie od polskiego rządu na realizację projektów to 270 mln zł w przypadku „Polskiego Bonu Targowego” i 180 mln zł dla „Polskiego Bonu Eventowego”.
Szansa na odbudowę branży MICE
Programy wsparcia obowiązywałyby w latach 2021-2023. Przez ten czas mogłyby one zapewnić stabilny rozwoju polskiej gospodarki i nauki oraz umożliwiłyby stopniowe odrabianie strat przedsiębiorcom działającym w sektorze spotkań i sług dla biznesu.
Branża targowo-konferencyjna jest szczególnie ważna dla szerokiej promocji i odbudowy firm sektora MŚP, które borykają się z kryzysem wywołanym przez pandemię. Zdaniem Prezesa Szypuły targi mogłyby pełnić funkcję motoru napędowego dla polskiej gospodarki po pandemii i zapewnić dynamikę rozwoju dla wielu polskich firm sektora MŚP.
Ostatnie aktualności
- Wojewódzkie Urzędy Pracy żądają od przedsiębiorców zwrotu przyznanego im wcześniej wsparcia. Czy to sprawa z drugim dnem?
- Umowa z Izbą Handlowo-Przemysłową Uzbekistanu
- Wakacje od ZUS
- Komunikat z konferencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych 2023.10.06
- Ogólnopolska Federacja MŚP, Ptak Warsaw Expo oraz China construction bank połączyły siły!